تور مثلث طلایی هند | جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی

تور کازان
تور کازان روسیه | جاذبه‌های گردشگری کازان
۲۶ اسفند ۱۳۹۸
تور ژاپن
تور ژاپن | جاذبه‌های گردشگری ژاپن
۲۶ اسفند ۱۳۹۸
تور مثلث طلایی هند

مثلث طلایی به سه شهر دهلی، آگرا و جیپور در شمال هند گفته می‌شود. این سه شهر از توریستی‌ترین شهرهای کشور هند هستند. به آن‌ها که سفر کنید این فرصت را دارید که مشغول بازدید از کلی جاذبه‌ی گردشگری از جمله تاج‌محل شوید. همچنین کلی مکان عالی در دهلی برای گردش وجود دارند که بدون‌شک از گشت‌وگذار در آن‌ها لذت خواهید برد. برای سفر به مثلث طلایی می‌توانید از تور مثلث طلایی آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور مثلث طلایی هند و رزرو تور با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید.

مثلث طلایی کجاست؟

تور مثلث طلایی

دهلی یکی از ضلع‌های این مثلث طلایی است. دهلی کلان‌شهری بسیار بزرگ و پرجمعیت تقریباً در شمال هند است. این شهر، دهلیِ نو را در خود دارد، شهری که پایتخت هند محسوب می‌شود. حدود ۲۰ میلیون نفر در کلان‌شهر دهلی [شهر دهلی و حومه‌ی آن] زندگی می‌کنند. متأسفانه درصد زیادی از این ۲۰ میلیون نفر زاغه‌نشین هستند و وضع زندگی خوبی ندارند. دهلی از دیرباز شهری مهم در آسیای میانه و کشور هند بوده. جالب آن که قدمت زندگی در دهلی به حدود ۲۶۰۰ سال پیش می‌رسد.

ضلع دوم مثلث طلایی، شهر آگرا است. شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش و در کنار رودخانه‌ی مشهور یامونا قرار دارد. کل این ایالت اوتار پرادش حدود ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و از پرجمعیت‌ترین ایالت‌های کشور هند محسوب می‌شود. آگرا شهری است که دوره‌ی اوج‌اش را می‌توان زمان پادشاهی اکبرشاه، یکی از شاهان سلسله‌ی گورکانیان، دانست. در این دوران است که کلی بنا با معماری زیبا در آن ساخته می‌شوند. تاج محل، مشهورترین جاذبه‌ی گردشگری هند، در همین شهر آگرا قرار دارد.

اما سومین ضلع از مثلث طلایی هند، شهر جیپور است. جیپور مرکز ایالت راجستان است و همچون دو شهر دهلی و آگرا از جاذبه‌های گردشگری تاریخی زیادی برخوردار است. به این شهر که بروید به کلی جاذبه‌ی گردشگری دسترسی خواهید داشت و حتی اگر چندروز هم در آن بمانید و به گردش در آن بپردازید نمی‌توانید تمامی جاذبه‌های گردشگری جیپور را ببینید.

جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی هند

در بالا اشاره شد که اگر با تور مثلث طلایی هند به این منطقه از کشور هند سفر کنید، کلی جاذبه‌ی گردشگری در دسترس دارید. در ادامه فقط چند تا از بهترین جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی ذکر خواهند شد، این موارد فقط برای نمونه هستند و در واقع مشتی نمونه‌ی خروار به شمار می‌روند:

۱- تاج محل

تور مثلث طلایی هند

بدون شک بهترین و معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری مثلث طلایی است. این بنا به دستور شاه جهان ساخته شده و ماجرایی بسیار شنیدنی دارد. در حال حاضر به سبب معماری فوق‌العاده‌اش یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان است. همچنین این بنا یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان هم هست.

تاج محل در سال ۱۶۴۷ ساخته شد، این در حالی است که کار ساخت آن در سال ۱۶۳۲ آغاز شد. گفتنی است که این بنا به دستور مستقیم شاه جهان، پنجمین شاه از سلسله‌ی گورکانیان، ساخته شد. ماجرای آن هم همانطور که گفتم شنیدنی است. داستان از این قرار است که شاه جهان از میان زنان خود علاقه‌ای بسیار به یکی از آن‌ها با نام ارجمند بانو بیگم داشت. این ارجمند بانو بیگم با نام «ممتاز محل» شناخته می‌شد و اتفاقاً بانویی ایرانی بود. همانطور که شاه جهان بسیار او را داشت، او هم علاقه‌ای بسیار به شاه جهان داشت. اوضاع طوری بود که همه جا این ارجمند بانو بیگم همراه شاه جهان بود، حتی در جنگ‌ها. در یکی از جنگ‌ها ارجمند بانو بیگم مجبور به زایمان می‌شود و در حین زایمان، در همان میدان جنگ در چادر، می‌میرد. قبل از آن که بمیرد دو درخواست را با شاه جهان در میان می‌گذارد: یکی آن که ساختمانی به عنوان یادگار او بسازد و دوم آن که دیگر پس از او هیچ زمان هیچ کس را به زنی نگیرد.

هر دو وصیت ممتاز محل توسط شاه جهان عملی شدند. اول آن که شاه جهان هیچ زمان ازدواج نکرد و دوم آن که دستور داد این تاج محل را به یاد ممتاز محل یا همان ارجمند بانو بیگم بسازند. می‌گویند پس از مرگ ممتاز محل، اوضاع شاه جهان بسیار خراب شد و تمام موهای‌ای سفید شدند.

به هر حال، تاج محل در نزدیکی رود یامونا قرار دارد و محوطه‌ای بزرگ است. دروازه‌ی این محوطه یکی از ساختمان‌های زیبای آن‌جاست و حتماً باید آن را در طی تور مثلث طلایی ببینید. وارد محوطه که شوید چهارباغ در کنار هم را خواهید دید و پس از آن تاج محل برای‌تان پدیدار خواهد شد. در دو سوی تاج محل هم دو بنای دیگر وجود دارند که کاملاً شبیه به یکدیگر اند. تاج محل، نزدیک به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آگرا، یعنی قلعه‌ی سرخ آگرا است. بنابراین به تاج محل اگر رفتید حتماً سری هم به قلعه‌ی سرخ آگرا بزنید. این قلعه در ادامه معرفی خواهد شد.

۲- معبد آکشاردام

تور مثلث طلایی هند

در دهلی معابد زیادی وجود دارند. یکی از بهترینِ این معابد، معبد آکشاردام است. این معبد بزرگ و زیبا به احترام Swaminarayan Akshardham ساخته شده است. Swaminarayan Akshardham یکی از مشهورترین قدیسین هندو است و نام معبد هم از نام او برگرفته شده. این معبد چنان‌که در تصویر می‌بینید بسیار زیباست، اما برخلاف بسیاری از معابد دهلی معبدی قدیمی نیست و کار ساخت آن در همین سال ۲۰۰۵ تمام شده است.

این معبد افزون بر آن که در نزد هندی‌ها محبوب است، در نزد گردشگران هم محبوبیت زیادی دارد. سالانه هزاران نفر از این معبد بازدید می‌کنند و پیشنهاد می‌شود شما هم در طی تور مثلث طلایی به دیدن آن بروید و چند عکس به یادگار در کنار آن ثبت کنید.

۳- آرامگاه همایون

مثلث طلایی

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی که باید از آن‌ها بازدید کنید بنایی تاریخی است. آرامگاه همایون، مقبره‌ی یکی از شاهان سلسله‌ی گورکانیان است. این سلسله‌ی گورکانیان سلسله‌ای با ریشه‌ی ایرانی بودند که برای چند قرن تا حدود قرن نوزدهم بر هند حکومت کردند. اکبرشاه، شاه جهان، جهانگیرشاه و همایون شاه از جمله مشهورترین شاهان این سلسله هستند.

آرامگاه همایون، مقبره‌ی همایون است و همچون بسیاری از دیگر بناهایی که در دوران حکومت آن‌ها در مثلث طلایی ساخته شده‌اند، این بنا از ماسه سنگ قرمز ساخته شده است. جالب آن که آرامگاه همایون هم همچون تاج محل در محوطه‌ی خود از ۴ باغ برخوردار است. گفته می‌شود این ۴ باغ که هم در آرامگاه همایون وجود دارد و هم در تاج محل، سمبل‌های نهرهای چهارگانه‌ی بهشت هستند.

۴- جال محل

جال محل

دو تا از جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی که در بالا معرفی شدند مربوط به دهلی بودند و یک مورد مربوط به آگرا، اما مورد چهارم مربوط به شهر جیپور است. جال محل از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری هند است. این ساختمان، در گذشته قصر سلطنتی بوده و امروزه بخشی از آن درون آب فرو رفته است. البته این قصر، مربوط به حاکمان گورکانیان نبوده بلکه جی سینگ دوم، حاکم ایالت راجستان، این بنا را برای اقامت تابستانی خود و خانواده در قرن هجدهم ساخته است. این قصر زیبا ۵ طبقه بوده و در حال حاضر فقط ۱ طبقه‌ی آن قابل مشاهده است، چراکه ۴ طبقه‌ی اولِ آن به زیر آب رفته‌اند. البته مجبور نیستید که فقط قصر را از بیرون ببینید، بلکه می‌توانید با قایق فاصله‌ی خشکی تا قصر را طی کنید و سپس وارد قصر شوید.

۵- هاوا محل

تور مثلث طلایی هند

پنجمین مورد از فهرست جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی که باید در طی تور مثلث طلایی هند بازدید شوند نیز در جیپور قرار دارد. هاوا محل نیز قصری قدیمی است و در کار ساخت آن هم از ماسه‌سنگ قرمز استفاده شده است. این کاخ مربوط به قرن هجدهم است و گفته می‌شود محل زندگی زنان خانواده‌ی سلطنتی بوده است. ساختمان آن ۵ طبقه است و پنجره‌های بسیار زیادش شهرتی جهانی دارند.

۶- قلعه‌ی آگرا

قلعه آگرا

همانطور که در بالا هم اشاره شد قلعه‌ی آگرا در نزدیکی تاج محل در ساحل رودخانه‌ی یامونا قرار دارد. این قلعه قبل از حکومت گورکانیان هم وجود داشته، اما به دستور اکبرشاه باز‌سازی‌ای اساسی در آن صورت گرفته است. درون قلعه ساختمان‌های زیادی وجود دارند. این ساختمان‌ها در ابتدا به دستور اکبرشاه ساخته شده‌اند، اما بعدها نوه‌ی اکبرشاه یعنی شاه جهان دستور می‌دهد که بسیاری از آن‌ها را دوباره بسازند چراکه برخلاف پدربزرگ به رنگ سفید علاقه داشته است و نه رنگ قرمز.

۷- آرامگاه اکبرشاه

مقبره اکبرشاه در آگرا

همچون آرامگاه همایون، آرامگاه اکبرشاه هم از جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی هند است. این سازه در حومه‌ی شهر آگرا قرار دارد و باز هم از ماسه سنگ قرمز ساخته شده است. جالب آن که بخش عمده‌ای از این مقبره زیر نظر خود اکبرشاه ساخته شده. توضیح آن که در آن زمان شاهان قبل از آن که بمیرند دستور می‌داده‌اند که مقبره‌شان را بسازند تا کار ساخت آن را زیر نظر بگیرند. البته عمر اکبرشاه قد نداد که ساختمان کامل‌شده را ببیند و این ساختمان پس از مرگ اکبرشاه تکمیل شد. در کل در طی تور مثلث طلایی بد نیست سری هم به آرامگاه زیبای اکبرشاه بزنید.

۸- کاخ شهر

تور مثلث طلایی هند

کاخ شهر یکی از زیباترین ساختمان‌های شهر جیپور است. این کاخ در گذشته محلی برای انجام کارهای اداری خاندان سلطنتی جیپور بوده و امروزه بخش‌های زیادی از آن سالم باقی مانده‌اند. این کاخ از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی است و همچون بسیاری از ساختمان‌های مثلث طلایی، از ماسه سنگ قرمز برای ساخت آن استفاده شده است. بدون شک این ساختمان هم ارزش آن که در طی تور مثلث طلایی هند سری به آن بزنید را دارد.

۹- معبد لوتوس

معبد لوتوس دهلی

چنان‌که در بالا هم اشاره شد، در دهلی معابد زیبای زیادی وجود دارند و بسیاری‌شان جزو جاذبه‌های گردشگری شهر محسوب می‌شوند. از میان معابد دهلی، اگر حتی فرصت بازدید از آن‌ها را نداشته باشید، باید هم به دیدن معبد آکشاردام بروید و هم این معبد لوتوس. این معبد مربوط به هندوها و بودیست‌ها نیست، بلکه معبدی برای بهایی‌ها است و معمار آن هم اتفاقاً ایرانی بوده است. همچون معبد آکشاردام، معبد لوتوس هم قدیمی نیست و همین چند سال پیش مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

فراموش نکنید که از بیرونِ معبد می‌توانید هر تعداد که بخواهید عکس بگیرید، اما داخل معبد امکان عکس‌گرفتن وجود ندارد.

۱۰- باغ وحش آگرا

باغ وحش آگرا هم از جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی است. این باغ وحش در شهر آگرا واقع شده و در ابتدای ساخت، نیت سازندگان این بوده که باغ وحشی به عنوان یک پناهگاه برای حیوانات وحشی بسازند، حیواناتی که در بیرون وضعیتی خوب نداشتند. این چنین هم می‌شود.

از سال ۱۹۹۵ تا زمان حاضر این باغ وحش به هدف خود یعنی حفظ تنوع زیستی، بهبود معیشت حیوانات وحشی و حفظ زیستگاه‌های با کیفیت رسیده است. گفتنی است که در سال ۲۰۲۰ در این باغ وحش، فیل‌ها، ببرها، خرس‌ها، شیرها و پلنگ‌های زیادی نگهداری می‌شوند و بنابراین به بازدید این باغ وحش که بروید می‌توانید همه‌ی این حیوانات را ببینید.

جالب است بدانید که مسئولان این باغ وحش همیشه به دنبال پیدا کردن راهی برای تأمین معیشت شکارچیانی که برای گذران زندگی به شکار می‌پردازند بوده‌اند تا از این راه نیز جلوی کشتن حیوانات توسط انسان را بگیرند. تا حدودی هم موفق شده‌اند که درصدی از این شکارچیان را از شکار منصرف کنند.

در طی تور مثلث طلایی هند سری هم به این باغ وحش بزنید. نام رسمی WildLife SOS است و با همین نام فعالیت می‌کند. در ضمن حضور در این مکان برای علاقه‌مندان به دنیای حیوانات می‌تواند فرصتی عالی برای هم‌صحبتی با هم‌فکران در مورد حیوانات باشد.

****************

این موارد فقط بخش کوچکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری مثلث طلایی هستند. با تور مثلث طلایی آژانس گردشگری ساحل شنی به این منطقه از کشور هند که سفر کنید به کلی جاذبه‌ی گردشگری دسترسی خواهید داشت و می‌توانید به بازدید بسیاری از آن‌ها بروید و عکس‌های یادگاری بگیرید و روزهایی فراموش‌نشدنی را تجربه کنید.

خدمات تور مثلث طلایی

برای آگاهی کامل در مورد خدمات ما در طی تور مثلث طلایی هند می‌توانید با شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس بگیرید. برخی از خدمات ما به قرار زیر هستند:

  • اقامت در هتل به همراه صبحانه
  • راهنمای تور فارسی‌زبان
  • بلیط رفت و برگشت هواپیما
  • اخذ ویزای توریستی هند
  • بیمه‌ی مسافرتی
  • گشت شهری
  • ترانسفر فرودگاهی

رزرو تور مثلث طلایی

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور مثلث طلایی هند [دهلی، آگرا و جیپور] و همچنین رزرو تور از طریق شماره‌تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ با کارشناسان تورهای خارجی آژانس گردشگری ساحل شنی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =

ساحل شنی درخشان